АРМА — від реформаторства до рейдерства один крок

Ще б пак – гучні імена, які фігурували в планах АРМИ, постійні розмови про честність і прозорість діяльності агентства, молоді лідери, які прийшли з бізнесу, і запит суспільства на дійсно чесних чиновників малювали цьому Агентству гарні перспективи.Та не так сталося, як гадалося – не пройшло і двох років з моменту створення агентства, як воно перетворилося на один з кращих інструментів для рейдерського захоплення бізнесу. Причому послуговуються молоді антикорупціонери інтересам старих корупціонерів на кшталт найближчого оточення Януковича.

Підозри в громадськості і журналістів щодо прозорості цього агентства виникли ще на початках. А саме – коли з’явилась інформація про головного претендента на пост голови АРМИ. Мова йшла про Антона Янчука,- пише видання АНТИКОР.

Антон Янчук

Та на тому етапі побоювання були виключно політичні – здавалося, ніби все це є лише спробою розділити вплив на новостворені структури серед найбільших політичних фракцій в парламенті. Тож журналісти казали наступне:

«7 грудня 2016 року країна дізналася ім’я людини, яка очолить розшук одержаних злочинним шляхом активів і отримає їх в управління. Ним став 32-річний кандидат юридичних наук і до недавнього часу заступник міністра юстиції Антон Янчук.

Він же – найближчим довірена особа міністра юстиції Павла Петренка: з 2008 до 2013 року Янчук працював старшим юристом в заснованій майбутнім міністром адвокатській компанії «МЛГруп», а з травня 2014 року зробив стрімку кар’єру в Мін’юсті, пройшовши шлях від помічника міністра до його заступника.

У свою чергу Петренко, шкільний товариш і вірний соратник екс-прем’єра Арсенія Яценюка, є одним із стовпів «Народного фронту». Таким чином, новостворене Нацагентство з розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, по суті, потрапило під протекторат верхівки НФ. І саме ця верхівка забезпечила проходження свою людину на посаду глави агентства.»

Та насправді історія була дещо складніша відпочатку і політичні впливи в ній були найменшим злом.

Справа в тому, що прототип АРМИ ще в 2014 році з’явився як структурний підрозділ МВС Авакова. Проте тоді його очолила досить одіозна персона – Олена Тищенко, яку активно просували на цю посаду зам голови НФ Пашинський та сам Аваков. Це була та сама пані Тищенко, чий чоловік Сергій Тищенко фігурував  в скандалі з крадіжкою нафтопродуктів Сергія Курченка. Джерела стверджують, що саме під ці оборудки і був створений той відділ. Та під тиском обуреного суспільства пані Тищенко пішла з посади в кінці 2015 року, а відділ розформували. Проте буквально за місяць з’явилося вищезгадане нацагенство АРМА.

На посаду очільника АРМИ навіть оголосили конкурс, та це була лише формальність – Антон Янчук навіть не відповідав пункту про обов’язкові три роки державної служби на керівних посадах, що не завадило комісії не тільки розглядати його кандидатуру а і обрати саме його.

Виконавчий директор організації Transparency International-Україна Ярослав Юрчишин, який був секретарем комісії з відбору керівника агентства, підтвердив, що конкурс проходив не зовсім гладко:

«У членів комісії були зауваження, оскільки при призначенні заступника міністра юстиції занадто велика спокуса сказати, що влада поставила свого кандидата, – сказав він на зустрічі-презентації обраного глави агентства. – Але більшість в комісії, не без дискусії, зупинилася на Янчуку».

І є підозри вважати, що цей вибір був цілком обґрунтованим – бо саме ж Антон Янчук, який до приходу в Міністерство Юстиції працював в адвокатському об’єднанні «Арцингер». Це саме та адвокатська компанія, український підрозділ якої відстоював інтереси Сергія Курченка в судах проти держави Україна в нафтових справах. Серед адвокатів, які працювали по тій справі, фігурує і Антон Янчук. Саме він з іншими колегами захищали інтереси одіозного Курченка.

А незадовго після цього  Янчук очолює таку структуру як АРМА, однією з найгучніші справ яких на той час є саме справа Курченко. Саме та справа, яку не вдалося протягнути через спецпідрозділ МВС та Тищенків, та, здається, вдалося через АРМУ та молодого антикорупціонера Янчука.

Після такого вдалого старту АРМА на чолі з Янчуком почувалися вже набагато впевненіше. Чого тільки вартий Квітко Пилип Ігорович – зять екс-міністра людмили Дєнісової. Він, займаючи керівну посаду в органах державної влади, досі володіє разом зі своєю дружиною бізнесом в окупованому Криму. До речі, саме він був також замішаний в фінансових оборудках депутатів від Народного фронту в Криму. Мова йде про підприємство «Кримзалізобетон», яке намагалося привласнити державні кошти в сумі понад 10 мільйонів доларів. Під час цієї афери Квітко входив до керівництва «Кримзалізобетону».

І цей список можна продовжувати довго.

Тож варто було очікувати, що рано чи пізно ця команда младореформаторів піде вгору. Не минуло й року з часу їхнього створення, як вони стали не просто відпрацьовувати свої посади перед політичними покровителями, а й займатися відвертим рейдерством.

Прикладів тому аж занадто багато. Нагадаємо про найгучніші:

Один з найгучніших таких прикладів стався цього літа в аеропорту Жуляни, коли через некомпетентні дії НАБУ та намагання затягнути ситуацію з боку АРМИ ледве вдалося уникнути трагічних наслідків при аварійній посадці літака рейсу Анталія-Київ. Тоді НАБУ заблокували діяльність всіх співробітників аеропорту на 19 годин. Як потім з’ясували журналісти, ці дії були вчинені в інтересах певних осіб, які претендували на цей актив.  Також з власних джерел стало відомо, що ції дії чинилися в інтересах «родини» Януковича.

Інша ситуація стосувалася редакції газети «Вєсті» і мала, окрім іншого, політичний підтекст. В лютому 2018 року АРМА влаштувала маски-шоу з автоматчиками на 31-33 поверхах бізнес-центру “Гуллівер” (Київ), де розміщуються редакції газети, сайту і радіо “Вести”. Сама ж редакція пов’язувала це зі спробами чинити тиск на редакційну політику. В цьому випадку був доведений конфлікт інтересів –  голова тендерного комітету та одночасно начальник юридичного управління АРМА Андрій Потьомкін є братом-близнюком представника компанії «Бізнес-центр «Навігатор», яка єдина брала участь і перемогла в тендерах відомства.

Останній зі скандалів відбувся наприкінці вересня. Тоді по результатам сумнівного конкурсу антикорупціонерів ТОВ «ЖК Воздвиженка» (входить до Групи DCH Ярославського), змогла укласти «новий договір» з АРМОЮ про початок інвентаризацію майна групи АІС на пров. Балтійському, 20.

Адвокати АІС характеризують дії підлеглих холдингу Олександра Ярославського виключно як силовий рейдерське захоплення активів групи за допомогою чиновників з АРМИ.

Та всі вищезгадані дії пересічних громадян турбують не надто. То ж великі політики та сильні світу цього між собою скубуться. Проте довго чекати не довелося – рейдерські дії АРМИ відчули і звичайні люди: Так через спроби АРМИ «віджати» дві Теплоенергоцентралі на Львівщині люди в Новояворівську та Новому Роздолі вже три місяці сидять без гарячої води, а опалювальний сезон вже зірвано.

Читайте також: Під загрозою зриву опалювальний сезон у двох містах Львівщини

Про ситуацію з підприємствами «Енергія-Новояворівськ» та «Енергія-Новий Розділ» вже писали в багатьох ЗМІ. Та попри загрозу залишити без тепла взимку 60 000 людей, АРМА та НАБУ не квапляться вирішувати ситуацію. НАБУ вкотре влаштовує маски-шоу на виробничих потужностях, тим самим порушуючи технічний стан ТЕЦ. Детективи АРМА замість роботи відвідують ресторани з делегаціями з Тунісу. Управителів, яких привела АРМА з порушеннями процедури конкурсу, ніхто в очі не бачив. І це не дивно, бо як з’ясували журналісти, компанія «Гарант-Енерго-М», яка і виграла цей конкурс, через декілька днів була повністю продана іншим людям. І ці люди не випадкові – щасливими покупцями виявилися Володимир Купчак та Віталій Ушинський.

І, як не дивно, виявилося, що ці люди мають дещо спільне з паном Антоном Янчуком.

Прізвища Купчака та Ушинського широкому загалу знайомі мало, проте у вузьких кругах є широко відомі.

В 2012-2014 році Купчак був депутатом Верховної Ради 7 скликання, куди він спочатку потрапив як висуванець ВО «Батьківщина», а потім зі скандалом вийшов з фракції в червні 2013 року. Та у 2015 році Купчак працював на Волині, де очолив компанію «Волиньобленерго», куплену двома роками раніше ТОВ «Укрістгаз». Ця структура через австрійську ITONS Holding називає своїм бенефіціаром якогось Рубена Захаряна, однак учасники енергоринку пов’язують її з найближчим оточенням лідера Оппоблока Юрія Бойка – Фірташем та братами Клюєвими, в інтересах яких, в тому числі, він діяв на посту міністра палива та енергетики. Це підтверджують і міжнародні документи про реєстрацію ITONS Holding, яка належить офшорній компанії Firma San Posidanius.

Другий власник невідомого «Гарант-енерго-М» Віталій Ушинський.

Ушинський – маловідомий київський юрист, співвласник юркомпанії «Арте Лекс Україна».

Але є одна дуже цікава обставина – станом на квітень 2017 року його повний тезка Ушинський Віталій Олександрович був позаштатним радником міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака – члена партії «Народний фронт» і екс-нардепа від цієї політсили. Як відомо, його колегою в Кабміні є глава Мін’юсту Павло Петренко – член політради «Народного фронту». Про очевидний зв’язок НФ з антикорупційною АРМою ми вже писали вище.

А ось компанія «Арте Лекс Україна» відома тим, що, за інформацією з адвокатських кіл, консультувала за часів Януковича ряд скандальних компаній енергетичного сектору.

Та попри всі зв’язки, залишається невідомим, на яких підставах компанії цих двох людей буде видана ліцензія від НКРЕКП та яким чином вони планують підписати контракти на поставки газу з НАК «Нафтогаз», якщо і перша структура, і друга діють виключно в рамках правового поля та згідно з чинним законодавством.  Тут вже поплічники колишніх навряд чи зможуть «продавити» потрібні рішення.

Та більш відомими юристами, які обслуговували інтереси опальних олігархів є все ж таки компанія «Арцингер», в якій так довго працював керівник АРМА Янчук. Бо окрім вищезгаданої «справи Курченка», адвокати цієї компанії разом з Янчуком цілком офіційно відстоювали інтереси братів Клюєвих та їхньої компанії SLAV AG.

Як заявляв журналіст Сергій Щербина, «Арцингер» допомагав Клюєвим просувати свої інтереси щодо підвищення зеленого тарифу – це спеціальний тариф, за яким держава купує у підприємств і фізосіб електроенергію, вироблену з використанням сонця, вітру, біомаси, а також води. «Арцингер» тоді виступала з активною критикою проектів зниження зеленого тарифу. За словами нардепа Татяна Чорновол, Клюєв за допомогою лобістів заробив 2 млрд грн на надвисокому зелений тариф для своїх сонячних електростанцій.

Та цілком можливо, що все це – прикрі співпадіння на енергетичному ринку країни. Бо не може ж такого бути, щоб команда молодих, прогресивних реформаторів антикорупціонерів була використана як інструмент для рейдерського захоплення стратегічно важливих енергетичних компаній в інтересах олігархів часів Януковича. Бо інакше виходитиме, що саме заради того, щоб Клюєви отримали два нових активи в своїй бізнес-імперії, наразі мерзнуть 60 тисяч українців.

По материалам:   http://gazeta.lviv.ua