Дмитро Кащук та бурштинові схеми

етод оцінки професіоналізму чиновника за його спроможності швидко і постійно «хапати» благополучно пережив час «донецьких» і успішно був узятий на озброєння «новою» владою.Кадрова політика Януковича, яка полягала в постановці біля «годівниці» надійних «смотрящих», припала до вподоби тим, хто прийшов на зміну наскрізь корумпованій команді. В силі залишений принцип «земляцтва» ─ протягування на державні пости надійних людей з оточення регіональних політиків, пише Анткиор.

Львівський слід

«Львівська» еліта з числа опозиції після лютого 2014 року націлилася на використання багатств надр України у своїх цілях. В міністрах природокористування виявився виходець із всеукраїнського об’єднання «Свобода» Андрій Мохник. Цього здалося мало. Україна володіє 5% світового сировинного потенціалу. Наступною метою був обраний кабінет голови Державної служби геології та надр. Поплічнику «регіоналів» Сергія Радованову, деякий час який виконував обов’язки голови Держгеонадр, Кабінетом міністрів було висловлено недовіру і в травні бурхливого на події 2014 року в кабінет голови відомства заселився львів’янин Дмитро Кащук. Державна служба відає питаннями надрокористування в країні, видаючи дозволи на геологорозвідку або видобуток всього, що знаходиться під землею. Дмитро Кащук взагалі то раніше ніякого відношення до геології або видобутку корисних копалин майже не мав. Молодий чоловік деякий час допомагав і давав консультації губернатору Львівської області «регіоналу» Василю Горбалю. Бос незабаром призначив свого юного помічника начальником управління інвестиційної політики Львівської обласної державної адміністрації. До Держгеонадр всієї України це призначення стало єдиним місцем служби у Кащука в державних структурах. У 2013 році він змінив кабінет в будівлі обласної адміністрації на посаду заступника директора приватної транспортної компанії «Фіакр-Львів», де одним із засновників була його рідна сестра Лілія. Перед тим, як переїхати зі Львова на береги Дніпра він встиг попрацювати в українському представництві американського енергетичного гіганта Chevron, збирався розробляти родовища сланцевого газу на території країни. Крім Мохника в Києві його чекав ще один впливовий «свободівець» ─ виконуючий обов’язки генерального прокурора Олег Махніцький, який доклав руку до його призначення.

Читайте також:   Непотоплюваний гидромафия може втопити Україну

Олег Махніцький

Бурштиновий трафік

Талантами природа явно не обділила молодого чиновника. За півроку свого керівництва Держгеонадрами України він зумів зробити стільки всього, на що іншим знадобилося б ціле десятиліття. Буквально через 2 місяці він «уламав» керівників державної компанії «Бурштин України» укласти завідомо збиткові контракти на геологічне вивчення родовищ бурштину в Рівненській області. Поставивши підписи під паперами, керівництво компанії, по суті, вчинила акт самогубства. Контракти стали тією краплею нікотину, яка вбиває коня. Незабаром ДП «Бурштин України» оголосив про своє банкрутство. Не варто представляти Дмитра Кащука просто злим генієм. Державна компанія виявилася тією тріскою, яка летить з-під сокири при рубці лісу. Справжній задум активності керівника Держгеонадр в питанні вивчення надр Рівненській області став зрозумілий трохи пізніше. У 2015 році на кордоні України була припинена спроба незаконного вивезення великої партії сировини для ювелірної промисловості Угорщини. Бурштин став предметом контрабанди. Нелегальний трафік справно працював і приносив його організаторам гроші. Бурштин виявився з Рівненської області, причому його видобуток проводилася під виглядом геологорозвідки за контрактами з ДП «Бурштин України», підписаним у серпні 2014 року. Прибуток, яку могла отримати ледь стоїть на ногах державна компанія, витекла в кишені нечесних на руку ділків, успішно налагодили незаконний видобуток і торгівлю. У числі туго набитих кишень явно був і кишеню, що належить Дмитру Кащуку. Пізно схаменувшись, Кабінет міністрів вже в грудні того ж 2014 року вигнав шахрая на вулицю. Трохи пізніше історія з рівненським бурштином стала предметом розслідування компетентних органів, але справу було зроблено. Звільнений Кащук не був сильно засмучений. Він встиг поміняти особистий представницький Mercedes на ще більш крутий Rolls Roys.

Дмитро Кащук оголошує про видачу дозволу компанії Chevron

Грошей зайвих не буває

Читайте також:   Нардеп Богуслаєв продав контрольний пакет Мотор Січі китайцям

Втім, Дмитро Кащук не гребував брати участь в менш значних «проектах», де сума гешефту була зовсім іншого порядку. Він торгував службовою інформацією. Компанія «Укргранресурс», виконуючи замовлення Держгеонадр, провела ретельне вивчення Олеговского родовища лабрадориту на Житомирщині. Всі матеріали виконавцем робіт були передані замовнику. Скориставшись службовим становищем, Кащук знайшов покупців на інформацію і продав її за 27 тисяч гривень. Потім його відомство приступило до роздачі ліцензій, зацікавленим бізнес-структурам. Однією з головних завдань відомства, очолюваного Кащуком, є поповнення державної скарбниці за рахунок проведення аукціонів на право користування природними надрами. Право розробки родовищ корисних копалин за задумом держави має належати тим, хто запропонує більш вигідні умови. Кащук цей зрозумілий принцип витлумачив у свою користь. Ряд ділянок у Полтавській і Сумській областях був виставлений на аукціон зі стартовою ціною 6 млн гривень. Потім Держгеонадра несподівано передумали і скасували заплановані торги. Через деякий час дозволу на користування тими ж землями з’явилися на порядку нових торгів. Тільки стартова ціна при спробі аукціону виявилася в 2 рази менше спочатку заявленої. До переможцям конкурсу теж виникають питання. Компанії «Авантаж Енерго» і «Слобид Нафта» з’явилися на світ всього лише за місяць до аукціону. Відповідно, ніякого попереднього досвіду з видобутку корисних копалин у них немає. Зате є інше. Їх власниками є офшорні компанії Панами і Сейшельських островів. Далі ланцюжок веде до китайській фірмі Kitpred, головними бенефіціарами якої є громадяни Піднебесної Цзінь Лінь і Ден Сяо. Останній кілька разів намагався «охмырить» прем’єр-міністра Миколи Азарова перспективами виробництва в Україні китайських автомобілів, будівництвом заводу в Калуші, реанімацією шахт у Львівській області та звільненням країни від газової залежності. Далі красивих слів, ці прожекти не просунулися. Тепер китайському бізнесмену надана реальна можливість заробити на надрах України.

Покровителі Кащука

З появою Дмитра Кащука на чолі Госкомнедр з’явилася маса молодих або зовсім юних компаній, зацікавлених питаннями геології і геодезії. Цікаво, що всі вони мають відношення до особистості Євгена Білінського ─ голови комісії Львівської міської ради депутатів з питань природокористування. Кащук знайомий з Билинским з часів своєї служби помічником у обласного губернатора. Нитки управління рішеннями керівника Держгеонадр тягнутися ще далі ─ до львівському бізнесмену Ігорю Кривецкому, відомому, як головний спонсор політика Олега Тягнибока та партії «Свобода». Політична сила має величезний вплив як раз в західних областях України і прагне «просунути» своїх людей на схід, у владні структури. Попаданням в керівництво Держгеонадр Дмитро Кащук як раз зобов’язаний Ігорю Кривецкому ─ «гаманцю» «Свободи» і її головному кадровику. Перспективних кадрів він визначає з першого погляду. Допомагає багатий життєвий досвід. У кримінальних колах Західної України він більше відомий під кличкою Пупс.

Читайте також:   Обвиняемый в коррупции Постный на выходе из СИЗО был задержан спецназом НАБУ

Ігор Кривецький («Пупс»)

Надійний зв’язок з Держгеонадрами у відправленого у відставку Кащука збереглася після відходу. На заміну йому прийшов Микола Бояркіна, який також представляє інтереси «львівського лобі. Кащук залишився тіньовим «рішалою», справно отримуючи «відкати» за вирішення різних проблем. Боротьба за вигідний кабінет начальника державної служби в підсумку привела до справжнього бою. У травні цього року все закінчилося захопленням кабінетів Держгеонадр групою підтримки одного з претендентів на управління надрами країни. Незгодного з звільненням Миколи Бояркіна намагався замінити представник пішли в підпілля «регіоналів» Олег Кирилюк, рані відзначений печаткою недолюстрированного корупціонера. Надію на посаду голови також зберігав перший заступник Держгеонадр Микола Фощій. Поки у верхах йшло бурхливий розгляд за першість, рядові чиновники успішно взяли на озброєння звичаї, принесені з собою Дмитром Кащуком. У вересні у Києві затримали при спробі отримання хабара одного з заступників Держгеонадр. Чиновник виставив на продаж повний пакет дозвільних документів. Він був оцінений ним всього лише в 3 тисячі гривень. Масштаби, звісно, зовсім не ті, що були у Дмитра Кащука.

по материалам:    http://povin.com.ua