ДП «НАІС» і АМКУ: що ховається в ЄДРЮО або чому ніхто не може туди заглянути?

Антимонопольний комітет порекомендував ДП «Національні інформаційні системи» (НАІС) припинити безпідставно відмовляти заявникам у доступі до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДРЮО). Про це повідомляється на сайті АМКУ.Перевірка Антимонопольним комітетом дій державного підприємства «НАІС» тривала з початку жовтня 2018 року під керівництвом держуповноваженої Агії Загребельської. Йшлося про надання не всім суб’єктам господарювання сервісної послуги у формі прикладного програмного інтерфейсу ЄДРЮО. Розслідування розпочали за заявою «Юконтролу».

Запитуваний компанією інтерфейс дозволяє завантажувати та агрегувати інформацію з реєстру напряму через зручний для комп’ютера шлях взаємодії (без капчі).

Підставою для відмови «Юконтролу» в отриманні доступу до реєстру став лист СБУ, у якому повідомлялось про здійснюване щодо компанії досудове розслідування у межах кримінального провадження. Відтак, у держкомпанії вирішили дочекатись «офіційних висновків правоохоронних органів» у справі, а до того часу у вигляді «упереджувального заходу» відтермінувати надання «Юконтролу» доступу.

Сам «Юконтрол», як тільки стартувала перевірка АМКУ, пояснив, що жодних претензій до «НАІСу» не має, а подана в Комітет заява стосується виключно незаконних дій Служби безпеки. Також у компанії відмітили, що незважаючи на вплив з боку СБУ, після декількох судових рішень підприємствам вдалося укласти спірний договір та налагодити передачу даних по АРІ.

Комітет не припинив розслідування, довівши, що «НАІС» неправомірно відмовив «Юконтролу» у наданні доступу до бізнесового реєстру.

«При цьому жоден інший суб’єкт, крім ДП «НАІС», не може надавати такі послуги, отже, останнє має ознаки монопольного становища, а його дії з неправомірної відмови в доступі за певних обставин можуть бути кваліфіковані як зловживання ним та тягнути відповідальність у вигляді штрафу», – пояснили антимонопольники.

Дослідивши матеріали справи, Комітет рекомендував «НАІС’у» відмовляти заявникам у доступі до реєстру виключно за умови підтвердження підстав для такої відмови.

Додатково держпідприємство зобов’язали здійснювати заходи щодо недопущення неправомірних відмов у доступі до реєстру, а також, при отриманні будь-якої інформації від органів влади та правоохоронних органів – уживати заходів для її підтвердження в частині наявності підстав для відмови у доступі.

Нагадаємо, у березні 2017 року СБУ провело обшуки у менеджменту «Юконтрол». За підозрами Служби, юконтролівці копіювали інформацію з систем та мереж Міністерства юстиції, Державної фіскальної служби та Державної судової адміністрації.

СЕО і засновник платформи Сергій Мільман заперечив звинувачення із посиланням на Закон «Про доступ до публічної інформації», яким передбачена можливість копіювання, використання та поширення публічної інформації. За словами Мільмана, строки розслідування скінчились ще наприкінці вересня згідно рішення суду.

YouControl – онлайн-сервіс, що автоматично формує досьє на кожну компанію України, використовуючи інформацію з державних реєстрів.

Одним із напрямів діяльності є боротьба з корупцією. Так, компанія надає вільний доступ до сервісу журналістам та громадським активістам для проведення розслідувань, моніторингів та інших заходів.

по материалам:  http://nashigroshi.org