«Гроул Капітал Факторинг» або як працюють рейдери на Донеччині

Як стало відомо, за даними НБУ, на початок 2019 року українці заборгували банкам та іншим фінансовим установам двісті п’ять мільярдів гривень. Третина цього боргу – споживчі кредити, дві третини – іпотека. І в цьому, насправді, немає нічого дивного, адже придбати об’єкт нерухомості одразу, без позичання коштів здатний не кожен наш співвітчизник. Врешті йому, як і більшості громадян цивілізованого світу, доводиться звертатися до банківських, фінансових установ, просити про кредити та позики. Єдина різниця, що виникає між нашими співвітчизниками та зарубіжними позичальниками, це умови, за яких вони повертають запозичені фінансові засоби. Останнім часом, наші умови стали критично несприятливими для громадян.

Через економічну нестабільність та кризу українці почали активно втрачати майно, що є заставою непогашених кредитів. До 2014-го банки охоче роздавали їх в іноземній валюті, приваблюючи вигідними ставками. А після стрибка долара чимало громадян виявилися в борговій ямі, а десятки фінустанов збанкрутували.

Однак старі борги дають про себе знати позичальникам і через кілька років…. Їх, на аукціонах та відкритих торгах платформи PROZORRO скуповують факторингові компаніїї і з цього моменту для позичальників — кредитоотримувачів починається інша, дуже «хвилююча» історія, яка подекуди виходить далеко за рамки, обмежені законами України.

Кредитні колізії з факторинговими компаніями в України

«Банк не продає кредит один. Він робить такий пул, пакетну пропозицію і продає факторинговій компанії. Туди входять і кредити фізичних осіб і юридичних осіб. Борги продають, звичайно, з дисконтом«, – пояснює Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

Інколи, вартість викуплених факторингами пулів зашкалює уяву. Ось наприклад, нещодавно, один з вітчизняних факторингових монстрів — ТОВ «Конкорд Факторинг» перемогло в аукціоні, на якому Нацбанк і Фонд гарантування вкладів фізосіб продали пул активів збанкрутілих банків загальною вартістю 6,5 млрд. грн.

«Для нас, виграш на аукціоні з продажу портфеля проблемних боргів загальною вартістю 6,5 млрд. грн. став знаковою подією нового, і як я розраховую, продуктивного року. Ми давно і активно працюємо на ринку проблемних боргів. Ми професійно проводимо реструктуризацію боргів, розуміючи, що в кожному окремому випадку потрібні нестандартні і складні рішення» — заявив після угоди глава компанії переможця Ігор Мазепа.

Але, насправді, згідно з заяви заступника директора-розпорядника ФГВФО Світлани Рекрут: «Зазначений пул був проданий за 48,08 млн. грн. Це 0,8% від номінальної вартості пулу в 6,5 млрд грн.,» — зазначила вона.

Ми сподіваємось, що ТОВ «Конкорд Факторинг», що забезпечило себе роботою із банківськими позичальниками на декілька найближчих років, поводитеме себе пристойно, та, піклуючись про репутацію, дотримуватиметься законів. Принаймні, вивчаючи історії функціювання «Конкорду» нам не вдалося знайти компрометуючих їх матеріалів.

За думкою експертів, великі факторингові компанії,  а їх на всю Україну назбирається декілька десятків, маючи справи з гігантськими активами, звикли працювати (на скільки це можливо в Україні) в законний спосіб. Тим більше, що основні з них є сателітами банківських установ, репутація для яким важливим параметром. Чого, на жаль не скажеш, про дрібні факторингові контори, яких в країні з’явилося за останніх десять років більше тисячі. Як правило, репутація для них питання не принципове, тому, працюючи із придбаними кредитними пакетами, поводять вони себе, як звичайні рейдери, колектори та розбійники.

«Без рішення судів вони перереєструють право власності на себе, через чорних нотаріусів, через реєстраторів. Потім роздруковують виписку з державного реєстру. Приїжджають в кількості 5-10 осіб до вашого майна. І можуть навіть при співробітниках поліції ламати двері. Всіх тих людей, які знаходяться в квартирі, вони просто виганяють на вулицю. Ставлять свої замки. Свою сигналізацію. Охоронні фірми. І далі виставляють цю квартиру на продаж«, – розповідає Віталій Белько, голова громадської організації «Група взаємодопомоги».

В разі вторгнення у ваше помешкання, «Можна звертатися до громадських організацій, просити допомоги навіть у сусідів, у друзів, для того, щоб фізично протистояти бандитам-колекторам. Якщо ви один, нікому заступиться за вас, тобто, у вас велика ймовірність залишитися на вулиці», – радить  експерт.

ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» — лідер на ринку рейдерських махінацій із нерухомістю банківських боржників та методи його знешкодження

Чи допомагає Операція SOS, озвучена Віталієм Белько насправді, спробуємо розібратися на прикладі аналізу діяльності дрібного факторингу ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ», створеного в місті Донецк та переїхавшого до столиці у 2014 році у зв’язку із подіями на Сході України.

ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» та його директор Михайло Шнейдер став предметом розгляду в нашому матеріалі, у зв’язку з тим, що на введені у Google слова: факторинг, рейдери, Україна, першими у списку система викинула перелік викривальних матеріалів, що стосуються саме цієї компанії.

Ілюстрація 1

Як виявилось, популярність ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» в українських ЗМІ здобуло завдяки брутальним способам заволодіння майном громадян України, які мали необережність втягнуться в банківські кредитні колізії.

Найвідоміша історія, з якою пов’язують «ГРОУФ КАПІТАЛ», а точніше одну з дочірніх контор факторингу ТОВ «Райт Партнер» є захоплення київської книгарні «Літературний салон», яка була заставою у кредитній історії книжкового продюсера Олени Лазуткіної.

Згідно публікацій у ЗМІ,  наприкінці 2017 року, ТОВ «Райт Партнер» придбав іпотечний кредитного борг Лазуткіної у ПУАТ «ФІДОБАНК», заставою якого було приміщення книгарні за адресою просп. Повітрофлотський, 33/2. Аукціонна вартість боргу складала 588 600,00 грн. При цьому, сам борг Лазуткіної перед банком, на момент його продажу складав 400 тис. грн. Згодом, після купівлі боргу Лазуткіної, представник — адвокат «Райт Партнер» та водночас директор ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ») Михайло Шнейдер запропонував викупити Лазуткиній свій борг за 1 млн. 300 тис. грн., тобто у тричі дорожче ніж вартість її боргу перед банком і вдвічі дорожче суми, за яку факторинг викупив борг.

Звісно, Шнейдер отримав відмову. Не довго думаючи,  згодом,  він незаконно продав приміщення книгарні — що було заставою боргу, підставній особі Ірина Трикоз, яка не тільки заволоділа «Літературним салоном», а ще вивезла усе майно, що там знаходилося у невідомому напрямку. Зараз триває цивільна справа з приводу незаконних дій нотаріуса, який зареєстрував акти купівлі-продажу приміщення книгарні. А також, відкрите кримінальне провадження щодо викрадення товару з магазину та особистих речей. Разом із Судовими Справами для пана Шнейдера відчинилась і скриня Пандори — з якої почали вистрибувати історії про рейдерські набіги контори «ГРОУФ КАПІТАЛ».

Історія із захопленням «Літературного салону», завдяки медійної публічності її власниці Олени Лазуткіной дуже швидко потрапила до пулу новин багатьох медіа-ресурсів. Слідом за нею на світло вийшов детектив про захоплення Михайлом Шнейдером & Co квартири, розташованої на столичному Печерську, яка належить громадянину Олександра Дідовича. Квартиру, минулого літа,  Дідович з групою підтримки відбивали у рейдерів навіть із застосуванням зброї. А також, історію  про ще декілька об’єктів столичної нерухомості, які намагалося захопити ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ», але не спромоглося, адже постраждалі від набігів Шнейдера громадяни об’ єдналися та  заручилися підтримкою з боку українських ЗМІ, в тому числі популярних ТВ каналів.

Згідно коментаря адвоката власниці «Літературного салону» Олени Лазуткіної Михайла Гончаренко, розміщеному на одному з Інтернет ресурсів: «Ситуацію, в яку потрапили Лазуткіна, Дідович та багато інших громадян України, створив Нацбанк України, який під  прикриттям  вимог ЄС почав ліквідацію більшості малих та середніх банків, посилаючись на їхню неплатоспроможність. Замість того, щоб надати змогу маленьким банкам кредитувати на нормальних умовах малий та середній бізнес, регулятор штучно створив умови, в яких в країні посипалась вся банківська система. Саме державою було створено умови, коли вона делегувала свої повноваження «вибивання» банківських боргів з громадян України приватним структурам — факторингам. В нашому випадку, йдеться про середньої ланки структуру «Гроуф Капітал», що активізувалася у цій площині 2-3 роки тому. Операційна діяльність структури Шнейдера коливається на угодах  до 2-3 х млн. грн. “Покровителі” від держрегулятора, які оцінюють біржову вартість боргів, дозволяють їм «скуповувати» нерухоме майно та невеликі земельні ділянки. Більшість з придбаних «Гроуф Капітал» боргових історій є не ліквідними, адже супроводжуються скандалами та судовими тяжбами. Здебільшого, Шнейдер та його донецькі друзі реєструють придбане на свої структури, підставних осіб та заморожують на невизначений термін», зазначив адвокат майже рік тому, у вересня 2018 року.

З моменту публікацій коментаря Гончаренко ситуація для ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» дуже змінилася, квота довіри до нього з боку регулятора, що виставляє на торги пакети банківських боргів, скотилася до мінімуму. До пристойних торгів, навіть із пакетами, що містять проблемні історії, його вже не допускають.

Про це свідчить і відчайдушність у вчинках керівника компанії-рейдера Михайла Шнейдера, який нещодавно примудрився купити «нєпродаваємий» іпотечний борг у збанкрутілого банку АТ «Артем Банком».  Заставою зазначеного кредитного боргу була квартира у Вишгороді, що, відповідно до паспорту активу № 138/06  від 01 грудня 2017 року, розміщеному на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб міститься інформація про перебування предмету іпотеки під дією мораторію на підставі ЗУ «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого, як забезпечення кредитів в іноземній валюті».

Іпотечний борг власниці квартири у м. Вишгород перед збанкрутілим АТ «Артем Банком» на голландському аукціоні був викуплений ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» за 65 890, 78 грн. на початку 2018 року. Окрім цієї компанії в аукціоні участь більше ніхто не брав, саме тому вартість банківського кредитного боргу скотилася майже до мінімальної позначки.

Ілюстрація 2

Зауважимо, що цей борг 7 разів виставлявся регулятором на аукціон впродовж 2017 року. Але, камікадзе бажаючих викупити борг під квартиру з накладеним мораторієм серед «благополучних» факторингів тоді не знайшлося.

Ілюстрація 3

Врешті, придбавши борг на аукціоні ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ», вартість якого на майже 95 відсотків нижче за вартість заставної нерухомості (редакція — квартира площею 53. м кв. у Вишгороді коштую від 950 тис. грн. до 1 млн. 200 тис. грн.), за старою схемою знайшло підставного покупця на квартиру, що була заставою боргу та за допомоги чорного нотаріуса оформило угоду. Але, на жаль для рейдерів, підставному покупцю, в чужій квартирі, обжитися не вдалося.

Не на руку Михайлу Шнейдеру, його керівникам та їх покупцеві нерухомості, законна власниця вишгородської нерухомості виявилася міцним горішком та вчинила потужний опір. Про який, УВАГА!!!! ми дізналися з ТВ-ефіру проекту «Рагулі» на он-лайн каналі Ісландія, де особисто пан Шнейдер розповідав про усі свої негаразди, що з’явилися, останнім часом на шляху його не тріумфальної рейдерської діяльності. Основний акцент доповіді Шнейдера був зосереджений на проблемах нової мешканки квартири у Вишгороді.

Ілюстрація 4

Судячи з усього, під тиском інформаційних атак та спротиву з боку громадян України, що постраждали від набігів рейдерів, Михайло Шнейдер вирішив йти до кінця та перевести війну за свої- чужі активи у медійне середовище!

Врешті, пан Шнейдер не тільки заручився підтримкою журналістів з «Рагулів», але й створив свій власний он-лайн канал, де вже майже півроку розповідає про нелегкий шлях факторингового невдахи та жорстокі інформаційні війни.

Крім того, судячи з інформації з відкритого державного реєстру судових рішень керівник ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» відкрив другий фронт проти українських медіа, які минулого року розповідали про рейдерські набіги його банди на нерухомість киян. А ще, пан Шнейдер повідомив про подані позови до Судів на ЗМІ на інформаційному ресурсі своєй контори.

Ілюстрація 5

Доречі, вже є перше судове рішення у справі Шнейдера проти Інтернет — видання «VSE Media». Розглядати скаргу Шнейдера Суд відмовився.

Ілюстрація 6

Аби бути об”єктивним, слід згадати про те, що через брак роботи на факторингових теренах та наявність відчайдушного бажання відбити вишгородську квартиру у її законної власниці, Михайло Шнейдер потрохи почав опановувати нову професію — папараці. Так, останніх декілька тижнів, він, озброєний селфі-палкою, бігає по столичному передмістю та знімає репортажі з місця подій з перспективою їх розміщення на сторінці ТОВ «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ», а за одно в ефірі дружніх «Рагулів».

Ілюстрація 7

Сподіваємось, боротьбі з офіційною власницею квартири у Вишгороді, а також з іншими власниками нерухомості, на яку претендує пан Шнейдер та засновники компанії «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ», медійна активність папараці-початківця не допоможе.

Підсумовуючи все вищеописане робимо декілька висновків:

  1. Питання виплати іпотечних банківських кредитів стоїть сьогодні особливо гостро та потребує втручання держави.
  2. Державні органи, зокрема регулятор, мають терміново провести аудит діючих на біржовому ринку факторингових компаній та, в разі виявлення структур, які використовують в своїй роботі рейдерські методи, вилучити в них ліцензії на діяльність.
  3. В разі відсутності реації від держави, на прикладі ситуації з діяльністю  «ГРОУФ КАПІТАЛ ФАКТОРИНГ» громадяни, спільними зусиллями та за підтримки ЗМІ мають можливість чинити достойний спротив рейдерським набігам.
  4. Громадяни, що постраждали від рейдерських атак мають проявляти активність та писати скарги та запити у всі можливі інстанції, звертати увагу ЗМІ на існуючу проблему. Вибори нового президента України відбулися, сподіваємось на позитивні зміни.

    по материалам:  http://vse.media