Ігор Лікарчук потрапив у черговий скандал

На своїй сторінці у ФБ він повідомив, що зробив це через неможливість співпрацювати з нинішньою владною командою.В історії переслідування Лікарчука забагато дивного, щоби скласти цілісну картину. Так, на цій посаді можна було «вирішувати питання» і заробляти немалі гроші. Тим не менш, ЗНО, хоч і не позбавлене певних недоліків, позитивно оцінювалося у вишах — результати тестування, зазвичай, відповідали рівню знань випускників-абітурієнтів. Якщо корупція мала місце, вона не була системною.

Якогось дивного присмаку надає цій історії той факт, що переслідують водночас і Лікарчука-старшого, і Лікарчука-молодшого, при тому, що працювали вони не просто в різних, а й в доволі далеких одна від одної галузях. Також цікава ремарка керівника УЦОЯО про те, що це «зведення порахунків» за тих віп-випускників, чиї батьки не змогли «домовитися» з керівником УЦОЯО. Ми так і не дізналися, хто були ці поважні батьки. І добре ми — цікаво, чи назвав пан Лікарчук ці імена слідчим органам.

Дивно і те, що ГПУ майже ніяк не коментує справу. Розбіжності в інформації щодо знайдених при обшуку сум (від 5 тис. грн до 130 тис дол, щоправда, «на всіх») так і зависли у повітрі. Ніяких доказів провини керівництва УЦОЯО немає. Звісно, є таємниця слідства. Але зважаючи на нервозність ситуації, коментарі були б не зайвими. Кінець кінцем, як показує історія з арештом Мосійчука, ГПУ часом демонструє свої докази, не зважаючи на таємницю слідства.

Втім, більшість публіки цікавиться, швидше, долею самого ЗНО. Щоправда, дотепер вона була дуже щільно пов’язана саме з іменем керівника УЦОЯО. І не дивно, що удар по Лікарчуку був сприйнятий як удар по підвалинах ЗНО. Лікарчук був тією людиною, яка «продавила» систему незалежного тестування. А у системі пострадянської школи провести будь-яку реформу, яка до того ж позбавляє шкільних вчителів частини влади, — титанічний вчинок. Ігор Лікарчук дотепер вважався не лише творцем, але й гарантом ЗНО.

Судячи з усього, відтепер буде інакше. Невдовзі після скандальних обшуків уряд прийняв постанову, якою визначив порядок проведення ЗНО та визначив всім учасникам процесу ролі. Можна вважати, що ЗНО вийшло зі стадії «тестдрайву» і набуло певного бюрократичного оформлення. Відповідно, цим тепер будуть займатися не титани і не ентузіасти — цим займатимуться призначені особи у визначеному порядку.

Невдовзі після скандальних обшуків уряд прийняв постанову, якою визначив порядок проведення ЗНО та визначив всім учасникам процесу ролі. Можна вважати, що ЗНО вийшло зі стадії «тестдрайву» і набуло певного бюрократичного оформлення

Щоправда, нещодавно Ігор Лікарчук дав доволі розпачливе інтерв’ю, в якому предрік ледь не загибель проекту ЗНО. Це можна було би списати на емоційний стан і образу, якби його слова не підтвердив міністр освіти Сергій Квіт. Якщо вірити Лікарчуку, за всі роки проведення ЗНО держава не давала або майже не давала на це грошей, їх доводилося вишукувати самому керівникові УЦОЯО і міністрові освіти особисто.

Погані передчуття щодо ЗНО-2016 посилюються через те, що новій команді, якій і без того доведеться починати підготовку до тестування зі значним запізненням, доведеться працювати у доволі складній ситуації через слідчі дії. Лікарчук в інтерв’ю зазначив, що сервери з розробленими вже тестовими завданнями вилучені слідчими ГПУ, і навіть якщо їх повернуть, доведеться розробляти нові, оскільки порушено режим секретності. За час, що лишився до тестування, на думку вже колишнього керівника УЦОЯО зробити це буде дуже складно, майже неможливо. Особливо зважаючи на проблеми з фінансуванням.

Ситуацію, за якої такий важливий процес, як ЗНО, тримається на одній людині і не є достатньо прозорим, треба було змінювати. Звісно, погано, коли забагато повноважень зосереджено в одних руках (щоправда, збільшення кількості відповідальних збільшує, а не зменшує можливість корупції).

Але по-перше, це варто було би робити без скандалів, які кидають тінь на саме тестування, особливо за умов тотальної недовіри суспільства до влади. По-друге, дивні збіги у цій історії, рівно як і химерна поведінка слідчих, схоже, вимагають окремого розслідування.

По материалам:  http://www.dsnews.ua