Олександр Свиридов вийшов «сухим із води»: чому «зливають» справу щодо постачання елекроенергії терористам?

У найбільшої енергопостачальної компанії України «Харківобленерго» вже рік йде чищення авгієвих стаєнь. Екс-керівник Володимир Яворський визнав провину в розтраті 152 млнгрні по угоді з прокурором заплатив 120 тисгрнштрафу. Ще одна справа на 19,62 млнгрн. передано у Вищий антикорупційний суд. І тільки колишній заст. Яворського Олександр Свирідів, рік виконував обов’язки голови правління, на волі. Хоча до нього має бути найбільше питань по статті фінансування тероризму та зв’язків у Криму і ЛДНР.

У 2015 році керівниками правління ак «Харківобленерго», яке до цього 10 років очолював Сергій Кирик, були призначені Володимир Яворський та Олександр Свиридов (його заступник). Обидва до цього працювали в компанії «Запоріжжяобленерго»: Яворський — директором по енергопостачанню, а Свиридов — директором по матеріально-технічному забезпеченню.

В період їх роботи в Запоріжжі там обкатувалася знаменита схема розкрадань грошей обленерго через «ХК«Енергомережу» Дмитра Крючкова на 1,4 млрд. грн., узгоджена, як він стверджував у суді з Ігорем Кононенко і Петром Порошенком. У «Запоріжжяобленерго» за схему відповідав Яворський, а в «Харківобленерго» цю справу було доручено Свиридову, який став 21 жовтня 2015 року заступником голови правління та директором з економіки.

Чому саме Свиридову? Тому що раніше він працював в «Сумиобленерго» в олігарха з російським паспортом Костянтина Григоришина — міноритарного акціонера «Харківобленерго» (30% акцій). Григоришин йому довіряв і навіть доручив управління одній із своїх фірм — ТОВ «Фондова компанія «Меридіан».

Розташування боса Свиридов конвертував у підвищення особистого добробуту. У Сумах він катався як сир у маслі: побудував особняк на вул. Кринична (скандально гучний самозахоплення), придбав нерухомість в Криму і рідному Підмосков’ї.

З Кримом його пов’язує не лише п’ятирічна робота на посаді начальника регіонального управління по експлуатації газового господарства ПАТ «Кримгаз», але і специфічні знайомства, які проявилися пізніше, коли Свиридов потрапив у розробку СБУ за підозрою в несанкціонованих постачання електроенергії на окуповані території (в т. н. ЛДНР).

Читайте також:   Знайдені останки древньої птиці з незвичайно довгими пальцями

Після Сум він працював директором по закупівлям ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект». Через нього ФСБшники в 2014-му переманювали в Росію провідних інженерів з сім’ями. Обіцяли золоті гори. У квітні того ж 2014-го мимохідь, на кілька місяців зайшов директором з економіки ЗАТ «Російський будівельник» до Борису Фуксману, допоміг прокрутити там гроші фіктивного генпідрядника «Геліос» на проектах Sophia Homes і готель «Хілтон» і злився в «Запоріжжяобленерго» раніше, ніж «Російський будівельник» таємничо зник з усіх баз Мін’юсту.

З приходом Яворського та Свиридова і вбудовуванням у схеми Кононенко-Крючкова фінансовий стан «Харківобленерго» різко погіршився. За 2016 рік компанія отримала збиток у розмірі 130 млн. грн., до початку 2018 року заборгованості з платежів становила 2,78 млрд. грн. З 2017 року над менеджментом висіла кримінальна справа №641/7007//17 про присвоєння державних коштів керівництвом «Харківобленерго».

Все це супроводжувалося додатковими аферами. Начебто покупки «сміттєвих» акцій ПАТ «Агрохимремонт» вартістю 12,01 млн. грн. і ПАТ «Торговий дім «Віан» на 9,88 млн. грн. у 2016 році або страхуванням на 99,91 млн. грн. у ТОВ «Велика страхова компанія», заснованої фіктивною фірмою «Альфакванта ЛТД», чий директор і власник за прізвищем Бірюков офіційно проживав і фізично перебував на території ДНР (в Макіївці)

Але не тільки через фіктивне страхування Свиридов виявився пов’язаний з сепаратистами. ЗМІ описували схему, при якій «Харківобленерго» забезпечувало електрикою терористів за рахунок перетоків до Росії.

Дійсно, після того, як Національна компанія «Укренерго» заявила про припинення поставок на непідконтрольні території, представники сепаратистів, зокрема «повпред» т. зв. ЛНР Владислав Дейнего єхидно повідав повідав російського «Інтерфаксу», що електроенергія в ЛНР подається з Росії за певними схемами розподілу.

Читайте також:   Гриценко: «Більше я на президентські вибори не піду. Це точно»

Коли в 2018 році в АТ «Харківобленерго» відбулася зміна керівництва і майже все попереднє правління було звільнено у зв’язку з порушенням умов контракту (Яворський в той час вже був під судом, його підміняв Свиридов в ранзі в.о.), нова команда спробувала розібратися в тіньової бухгалтерії і схемних постачання.

Але незабаром стався дуже дивний випадок: носій важливої інформації, колишній головбух Дмитро Ісаєв, який став заступником генерального директора з економіки та інвестицій, зазнав нападу невідомих і потрапив в лікарню з важкими травмами.

На підприємстві шепотілися, що перед цим у нього була зустріч чи безпосередньо зі Свиридовим, то з ким із його заступників, але розмова про збереження в таємниці важливих відомостей не пішов…

Досить імовірно, Свиридов до того часу вже був в курсі, що за нього працює СБУ, і підозрював декого з колег у «стукацтві». Перевіряючи інформацію журналістів про постачання електрики в ЛДНР з Харкова з допомогою перетікання в Росію, ми поговорили з надійними джерелами в місцевій «управи» і ті підтвердили: навесні 2018 року, після численних сигналів, за Свиридову було заведено справу оперативної розробки.

Розглядалися різні сторони діяльності Олександра Петровича, включаючи неврахований збут електроенергії за готівку, фіктивне зменшення подається електроенергії наполовину (половину — знову-таки готівкою). І в першу чергу — постачання електрикою терористів.

Примітно, що в період, коли це відбувалося, Олександр Свиридов разом з сином Володимира Яворського почав регулярно відвідувати окупований Крим — нібито для участі у розгляді позову «Харківобленерго» з приводу віджиму окупаційною російською владою бази відпочинку «Тюзлер» в Ялті.

Підприємство купило базу відпочинку в 2009 року. Після окупації Криму директор здравниці Ряис Бояров продав «Тюзлер» жителю т. н. ЛНР Илдару Акжигитову, зареєстрованому в селищі Красний Луч Луганської області, а той у свою чергу — Сергію Опалькову прописаному в Донецьку, але працював… Тільки не смійтеся: начальником управління «Міністерства» інфраструктури і транспорту ЛНР!

Читайте також:   Зеленський не буде віддавати наказ про силове звільнення Донбасу

В лютому 2015 року російський «прокурор» Ялти опротестував договір купівлі-продажу «Тюзлер» у 2009 році (під приводом відсутності конкурсу) і всі наступні угоди анулювалися. Але тільки після відключення електрики сепаратистам в 2017 року, цей факт стривожив Олександра Свиридова і він зачастив по судових справах у Крим, де «абсолютно випадково» перетинався з іншим учасником процесу — співробітником «Міністерства» інфраструктури ЛНР Сергієм Опальковым.

Це не могло не зацікавити спецслужби, які, «прислухавшись» до Свиридову, дізналися, що топ-менеджер «Харківобленерго», виявляється, «в душі — російська людина… людина русского мира» і збирає навколо себе коло таких же однодумців. Можна сказати, «любих друзів» сепаратистів.

Втім, незабаром після початку оперативної розробки, в середині травня 2018 року, Свиридов вирушив прогулятися в парку біля ресторану «Гетьман» в компанії народного депутата Дмитра Шенцева. А через деякий час з’ясувалося, ну просто так співпало, що колишньому керівництву «контори» не потрібен ще один «головняк» перед виборами.

Тепер безробітний Свиридов, використовуючи старі зв’язки, активно шукає виходи на Офіс Президента, і готовий обміняти, наприклад, показання проти Ігоря Кононенка на прибуткове місце в Харкові. Цікаво, що з цього приводу думають новий начальник Управління СБУ в Харківській області Микола Найдич та уповноваженим президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки Семенченко Роман?

По материалам:  http://povin.com.ua