Сергій Тігіпко отримав покарання за «відмивання»: НБУ та штраф у 14,4 млн грн

НБУ повідомив, що за результатами перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення у січні 2019 року застосував до Універсал Банку заходи впливу у вигляді:1) штрафу в розмірі 14,38 млн грн за здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу.

“Вона полягає у проведенні клієнтами банку фінансових операцій з переказу коштів, які містять ознаки відмивання, у сумі близько 2,8 мільярдів гривень. Основний обсяг зазначених операцій проведено у період з червня 2016 до травня 2017 років. Ці операції проводились, зокрема, на підставі документів, які містять недостовірну інформацію або за відсутності будь-яких підтверджуючих документів. Вони проводились з метою перерозподілу фінансових потоків, отриманих від контрагентів за один вид товарів (послуг) для подальшого перерахування коштів іншим контрагентам за зовсім інші товари (послуги).

При цьому банк продовжував обслуговувати тих клієнтів, щодо яких прийнято рішення про припинення ділових відносин (цим клієнтам встановлено неприйнятно високий ризик), що свідчить про формальний підхід банку до виконання вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу. Так, протягом близько місяця після прийняття банком таких рішень клієнтами банку проведено фінансові операції на загальну суму близько 266 мільйонів гривень.

Крім того, окремі клієнти банку та їх контрагенти фігурують у кримінальних провадженнях, як підприємства, що мають ознаки фіктивності, та як учасники незаконної діяльності, пов’язаної із виведенням готівки, наданням послуг по мінімізації податкових зобов`язань та конвертуванням грошових коштів, пособництві в ухиленні від сплати податків, незаконному виведенню безготівкових коштів”, — заявив НБУ.

2) письмового застереження за порушення вимог щодо ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів банку, у тому числі клієнтів банку – публічних діячів; невиконання банком обов`язку відмовитися від обслуговування клієнтів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу.

Нагадаємо, в лютому 2018 року НБУ наклав штраф на “Таскомбанк” (як і “Універсал Банк”, підконтрольний С. Тігіпку, — ред.) в розмірі 6,1 млн грн за порушення в сфері фінансового моніторингу. Роз`яснення НБУ з цього приводу, оприлюднене в ЗМІ на початку жовтня-2018, — тут.

За інформацією НБУ, в січні він також застосував заходи впливу до Правекс-Банку у вигляді:

1) штрафу у розмірі 200 тис грн “за нездійснення банком належного аналізу фінансових операцій з урахуванням ризик-орієнтованого підходу”;

2) письмового застереження. Зокрема цей захід впливу було застосовано за неналежне виконання обов’язку розробляти та оновлювати внутрішні документи з питань фінансового моніторингу; невиконання обов’язку виявляти, відповідно до внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу факт належності клієнта або особи, що діє від його імені, до національних публічних діячів, їх близьких осіб або пов’язаних з ними осіб під час здійснення ідентифікації, верифікації; невиявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу.

Крім того, регулятор застосував до Юнекс-Банку захід впливу у вигляді письмового застереження, зокрема, за:

— невиконання обов`язку виявляти, відповідно до внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу, факт належності клієнтів до національних публічних діячів, а також до їх близьких осіб або осіб, пов`язаних з національними публічними діячами під час здійснення ідентифікації, верифікації;
— невиявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
— порушення строку надання спеціально уповноваженому органу додаткової інформації.

P.S.

«Універсал Банк» в офіційному повідомленні констатував, що за підсумками перевірки НБУ, яка проводилася за періоди 01.07.2015 — 01.04.2018 рр., він був оштрафований на 0,46% від статутного капіталу.

«Штраф накладено у зв`язку з обслуговуванням клієнтів, ділові стосунки з якими були встановлені ще в 2015-2016 рр. — в період управління попередніх акціонерів банку і їх менеджменту.

Після покупки Універсал Банку 23 грудня 2016 р. фінансово-промисловою групою ТАС, було негайно вжито низку заходів щодо зміни і посилення процесів по встановленню ділових відносин клієнтів з банком. У першому кварталі 2017 р були виявлені і припинені відносини з клієнтами, чия репутація не відповідала політиці Банку.

Ці заходи були позитивно оцінені і враховані Національним Банком в своєму звіті за підсумками перевірки.

За період управління нового керівництва Банку перевіркою НБУ порушень не виявлено і банк працює в штатному режимі», — йдеться в заяві «Універсал Банку».

по материалам:   finbalance.com.ua